Who are we?

who are we?

Hastayı tek bir hastane ile işbirliği yapmak yerine, Türkiye’nin her yerindeki en iyi hastanelere veya gerekli uzmanlıktaki doktorlara ulaştırarak hasta için mümkün olan en yüksek hizmeti almayı amaçlayan bir sağlık turizm şirketidir. Üniversite hastanelerini ve devlet hastanelerini teknolojik gelişme ve operasyonlarda bilimsel gelişme ile dönüştürmek, Türkiye’deki en iyi tıbbi müdahaleyi ve en iyi tedavi merkezlerini almak için bürokrasiyi aşarak hastalara hizmet veren özel hastanelere araştırma yapmaktır.

A qualified team of doctors

You'll feel at home with us

Lower costs

24/7 Emergency Services

Frequently Asked Questions about Treatment in Turkey

Bimaristan Travel Nedir?

Hastayı tek bir hastane ile işbirliği yapmak yerine, Türkiye’nin en iyi hastanelerine veya gerekli uzmanlıktaki doktorlara teslim ederek hasta için mümkün olan en yüksek hizmeti almayı amaçlar. Üniversite hastanelerini ve devlet hastanelerini teknolojik gelişme ve operasyon ve araştırmada bilimsel gelişme ile bürokrasiyi aşarak hastalara hizmet veren özel hastanelere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Böylece en iyi tedavi ve tıbbi müdahale sağlanır. Ayrıca birçok özel hastane ile yakın işbirliği vardır.

What distinguishes treatment in Turkey from other countries?

The medical advancements in the United States and Canada are leading in the healthcare field. However, when it comes to traveling to Europe and Turkey, the presence of permanent medical facilities and government investments in acquiring the latest equipment make Turkey an interesting destination for medical travel. Turkey now offers advanced medical services comparable to advanced countries in healthcare. With prominent private hospitals working in collaboration with experienced doctors, patients can receive the treatment they need comfortably and confidently in Turkey. The unique combination of technological advancements, medical expertise, and Turkish hospitality makes Turkey a distinctive destination for medical travel.

What is the price difference between treatment in Turkey and other countries?

Prices in Turkey are generally significantly lower than in Europe and definitely higher than in India, but with the recent rise of the dollar, prices have become closer to those in Arab countries.

When it comes to medical guidance, what is the difference between doctors and translators?

Cerrahlıkta, iyi bir cerrahın ameliyatı gerçekleştiren doktor değil, ameliyata neden olan komplikasyonları ve hataları yönetebilen doktor olduğunu söyleyen bir kural vardır. Diş implantı, saç ekimi, obezite operasyonları gibi en küçük operasyonlar bile çok büyük komplikasyonlara neden olabilir. Örneğin tüp mide ameliyatı, ameliyat sonrası komplikasyon oranı binde dört civarındadır. Nadir olmasına rağmen, tercümanın bu ilkel konulardaki bilgisizliği ve bu hataları düzeltme kabiliyetine sahip doktorların bilgisizliği hastayı feci sonuçlara götürebilir. Bimaritan travel ekibi çeşitli Türk üniversitelerinden mezun olmuş ve tedavide büyük deneyime sahip doktorlar hakkında birçok bilgiye sahipler. Öncelikli görevimiz hastayı uygun merkeze yönlendirmektir. Doktor kaçınılmaz olarak hastaya ve onun durumuna karşı bir his duyar, hastanın muzdarip olduğu ve tercümanın bilmediği sorunları bilir. Bu nedenle, hasta rehberliği, kaçınılmaz olarak, maddi ilkeye değil, hastanın çıkarını dikkate alma ilkesine bağlıdır.

Do you have an example for this?

Certainly, let's use the issue of obesity as a clear example. Initially, the patient experiences difficulty breathing during sleep and sleep disturbances. Elevated blood sugar levels lead to weakened immunity and increased susceptibility to chronic infections. Additionally, the patient frequently needs to urinate during the night, which can be particularly bothersome during sleep. High blood sugar levels can also contribute to future eye and vision problems. For women, this may manifest as increased sweating, excessive hair growth, menstrual irregularities, and for men, it can affect sexual potency and cause other issues. Independent of complications, high blood pressure and headaches can also be associated. Thus, the doctor has a comprehensive understanding of the hardships the patient endures. Therefore, as mentioned, patient guidance should be focused on the patient's best interests in overcoming these challenges.

Is there a difference in terms of patient guidance?

Elbette hastanın gözden kaçırdığı birçok tedavi vardır. Çevirmenin bu konuda bilgisi yoktur. Buna bir örnek, kısmi veya tam körlüğü olan bazı hastalar için elektronik gözdür. Pıhtılaşma yoluyla büyümüş bir prostatın tedavisine ek olarak. Böylece bir hasta belirli bir tedavi için geldiğinde onu en iyi tedavi yöntemlerine yönlendiriyoruz. Tedavi sonrası komplikasyon açısından en ucuzu ve en azı olabilir.

Can a translator guide the patient?

When it comes to buying something, it is certainly possible for a translator to guide the patient. However, when it comes to the patient's health and body, it is certainly not possible for the translator to understand that, and they may not even understand some medical terms in translation.

Which cities do you collaborate with?

The name "Bimaristan" stems from our principle of transforming the entire Turkey into a single hospital. When we talk about treatment in Turkey, we truly mean it. We have collaborations with most of the government hospitals throughout Turkey.

Contact Form Demo (#3)
1
1
en_USEN